2018-12-09

Podsumowanie Pucharu Świata Seniorów

W ubiegły weekend (7-9 grudnia) na Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim rozegrany został Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim. Zaprezentowało się na nim 16 polskich łyżwiarzy, w tym m.in. mistrz olimpijski z Soczi – Zbigniew Bródka.

Podczas piątkowej rywalizacji mogliśmy oglądać w akcji obie polski drużyny. Kobiety w składzie: Natalia Czerwonka, Karolina Bosiek, Karolina Gąsecka wywalczyły szóste miejsce. Przypieczętowały tym samym awans do mistrzostw świata w Inzell. Równie dobrze tego dnia zaprezentował się Artur Waś, który zajął trzecie miejsce w rywalizacji grupy B na 500 metrów. Bliska szczęścia była także jadąca na tym samym dystansie Kaja Ziomek. Następnego dnia w grupie B triumfował zaś Artur Nogal, a Waś mógł podjąć rywalizację w grupie A. Zajął w niej 14. miejsce. Zbigniew Bródka po raz pierwszy przed polską publicznością zaprezentował się już w piątek, podczas startów grupy B na 1000 metrów. W sobotę mistrz olimpijski pojechał zaś na swoim koronnym dystansie – 1500 metrów. Zajął na nim 12. pozycję. Na tym samym dystansie świetnie spisały się Natalia Czerwonka i Karolina Bosiek. Polki pojechały w jednej parze. Siostrobójczą rywalizację wygrała Czerwonka, a czas 1:29,829 pozwolił jej zajął siódme miejsce. Bosiek uplasowała się natomiast na 11. lokacie. Czerwonka rywalizowała jeszcze w grupie A na 1000 metrów. Tam była dziewiąta. Dziesiąte miejsce na 1000 metrów zajął natomiast Piotr Michalski. Ostatni dzień rywalizacji przebiegł pod znakiem walki na najdłuższych dystansach. Wzięło w niej udział dwoje Polaków, którzy pojechali w grupach B. Magdalena Czyszczoń zajęła szóste miejsce na dystansie 5000 metrów, a Adrian Wielgat był 23. na 10 000 metrów. Występ biało-czerwonych na zawodach zwieńczyły występy drużyn sprinterskich. Polacy w składzie: Artur Waś, Piotr Michalski, Sebastian Kłosiński byli szóści. Siódme miejsce zajęła natomiast drużyna kobiet w składzie: Natalia Czerwonka, Kaja Ziomek, Andżelika Wójcik.

Warto zaznaczyć, że podczas rywalizacji na Pucharze Świata padły rekordy torów na każdym dystansie.

Oto nowe rekordy torów i nazwiska rekordzistów:

500 metrów: Vanessa Herzog (Austria) – 37,949 i Paweł Kuliżnikow (Rosja) – 34,672

1000 metrów: Brittany Bowe (USA) - 1:15,399 i Paweł Kuliżnikow (Rosja) - 1:09,238

1500 metrów: Miho Takagi (Japonia) - 1:57,325 i Denis Juskow (Rosja) - 1:46,783

5000 metrów: Esmee Visser (Holandia) - 7:05,188

10 000 metrów: Jorrit Bergsma (Holandia) - 13:14,955