2018-11-25

Panczeniści z Tomaszowa liderami wśród Polaków

Za nami Puchar Świata Juniorów w łyżwiarstwie szybkim – druga tak duża impreza rozegrana na tomaszowskiej Arenie Lodowej. Rywalizacja stała na wysokim poziomie. Reprezentanci Polski wywalczyli dwa medale.

Nawet ci, którzy Tomaszów opuszczali bez pamiątki w postaci krążka, często wyjeżdżali z satysfakcją przełamania własnych granic. Padło aż 66 rekordów życiowych oraz dwa rekordy toru. Choć Arena Lodowa nie tak dawno obchodziła pierwszą rocznicę powstania, PŚJ w łyżwiarstwie szybkim były już drugą międzynarodową imprezą zorganizowaną a obiekcie. Po mistrzostwach świata juniorów w short tracku tym razem swoją inaugurację na zawodach pod patronatem ISU (Międzynarodowej Unii Łyżwiarstwa) przeszedł długi tor.

Gotowi na Puchar Świata

Obiekt zdecydowanie zdał egzamin i udowodnił, że jest gotowy na przyjęcie najlepszych zawodników świata. Puchar Świata Juniorów, poza swoją rangą, spełnił również rolę próby generalnej przed Pucharem Świata, który po raz pierwszy od 19 lat rozegrany zostanie w Polsce. Ten odbędzie się w dniach 7-9 grudnia. Zawody pokazały, że Arena jest gotowa na organizację imprezy, w której udział wezmą największe gwiazdy łyżwiarskiego świata. Podczas sobotnich i niedzielnych zmagań mogliśmy oglądać przeszło 200 zawodników z 27 państw. Przygotowany lód był bardzo szybki, co umożliwiło bicie rekordów życiowych. Padło ich aż 66. Ponadto poprawione zostały także dwa rekordy torów. Michelle de Jong z Holandii pokonała 500 metrów w 38,78 sekundy, a Norweg Hallgeir Engebraten przejechał 3000 metrów w 3:49,17, znacznie bijąc rekord toru należący do mistrza olimpijskiego z Soczi – Zbigniewa Bródki.

Zawodnicy na medal

Polacy dwukrotnie stawali na podium. Świetnie w rywalizacji neoseniorek na 500 metrów spisała się Andżelika Wójcik. Czas 39,80 sekundy pozwolił jej na zajęcie drugiego miejsca i zdobycia srebrnego medalu. Brązowe krążki dołożyły także Olga Kaczmarek, Natalia Jabrzyk i Karolina Gąsecka, które były trzecie w sprincie drużynowym juniorek. Szczególnie dobrze weekend PŚJ w Tomaszowie będzie wspominać ta ostatnia. Jadąc przed własną publicznością do medalu wywalczonego z drużyną dołożyła także świetne wyniki indywidualne. Zarówno na 1000, jak i 1500 metrów zajęła 5. miejsce. O podium otarł się także Damian Żurek. Rywalizację na 500 metrów kończył na 4. pozycji, ze stratą zaledwie 0,04 sekundy do wyprzedzającego go Chińczyka Chena Wanga.

Źródło: Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego

Video Relacje

Pierwsze urodziny Areny Lodowej

Jakie wrażenia po Pucharze Świata Seniorów?

Sto lat, Arena Lodowa!

ZOBACZ WSZYSTKIE RELACJE

Zobacz więcej na

Używamy Cookie

Ta strona używa cookie
zgodnie z ustawieniami
Twojej przeglądarki.
Czytaj więcej

Wyrażasz zgodę?

TAK
NIE